top of page

Контузія, черепномозкова травма та ПТСР, в чому різниця між ним

Війна нещадно забирає здоров’я та духовний спокій всіх тих, хто є її учасником. Однак, частіше з негативним впливом війни на життя стикаються наші захисники, адже участь у бойових діях наносить шкоду їхньому фізичному та психічному здоров’ю. Серед травм, які частіше за все отримають військовослужбовці в бою можна виділити: черепно-мозкові травми головного мозку, контузії та посттравматичний стресовий розлад. Тому, особливої актуальності для спеціалістів, які працюють з військовослужбовцями, набуває формування у фахівців більш чіткого уявлення про феномен психологічної травми та різних травм головного мозку, адже це допоможе зробити роботу психолога з військовослужбовцем більш якісною та цілеспрямованою.

Основним напрямом роботи психолога під час війни є психологічна допомога військовослужбовцям з посттравматичним стресовим розладом. Посттравматичний стресовий розлад – це крайня реакція на сильний стресор, що загрожує життю людини. Основна відмінність посттравматичного стресового розладу від контузій та черепно-мозкових травм полягає в тому, що при посттравматичному стресовому розладі у військовослужбовця виникають порушення тільки психічного здоров’я, а стан його фізичного здоров’я залишається незмінним.

Основними симптомами посттравматичного стресового розладу є:

 • підвищена тривожність;

 • невмотивована агресія;

 • відчуття хронічної втоми;

 • флешбеки;

 • неконтрольоване бажання помсти;

 • відсутність мотивації до будь-якої діяльності.

Психотерапія військовослужбовців в першу чергу спрямовано на те, щоб розслабити нервову систему, допомогти йому соціалізуватися в мирному житті, в той час, як психотерапія військовослужбовців черепно-мозковими травмами та контузіями перш за все спрямована на корекцію та подолання наслідків травми головного мозку.

Значно рідше в колі зору психолога опиняються військові з тяжкими контузіями. Контузія ― це загальне ураження організму внаслідок різкого механічного впливу, наприклад, від вибуху снаряда (повітряної, водяної чи звукової хвилі, удару об землю чи воду, тощо). Контузія може не супроводжуватися механічним ураженням органів та тканин, але мати серйозні наслідки для подальшого життя людини.

Основними симптомами контузій є:

 • постійні головні болі;

 • значне зниження слуху;

 • яскраво виражені порушення пам’яті та інших когнітивних процесів;

 • періодичні епізоди деперсоналізації;

 • заїкання.

Основним завдання психотерапії військовослужбовців з контузіями є відновлення адекватної роботи вищих психічних функцій та адаптація військового до життя зі сталими порушеннями роботи головного мозку причиною, яких є контузія.

І остання категорія військовослужбовців, яка може звернутися за кваліфікаційною допомогою психолога – це військові з черепно-мозковими травмами. Черепно-мозкова травма – це стан, що виникає внаслідок травматичного ушкодження головного мозку, його оболонки, судин, кісток черепа і зовнішніх покривів голови.

Симптомами черепно-мозкової травми є:

 • запаморока;

 • нудота;

 • тимчасова втрата здатності орієнтуватися в просторі;

 • сильна фізична слабкість;

 • підвищена сенситивність.

Як правило, робота з військовослужбовцями, які мають у своєму анамнезі тяжку черепно-мозкову травму не є компетенцією психолога, однак у зв’язку з подіями, які відбуваються в нашій країні, все більше психологів стикаються у своїй практиці з клієнтами в анамнезі яких є черепно-мозкова травма головного мозку.

Психотерапія клієнтів з тяжкими черепно-мозковими травмами має бути спрямована на нівелювання психічних проявів, причиною появи яких є черепно-мозкова травма.

Таким чином можемо сказати, що контузія та черепно-мозкові травми більшою мірою чинять шкоду фізичному здоров’ю людини в той час, як посттравматичний стресовий розлад більшою мірою негативно впливає на стан психічного здоров’я людини.

Окрім цього слід зазначити, що процес психотерапії військовослужбовців з черепно-мозковими травмами та контузіями має суттєві відмінності від психотерапії військового з посттравматичним стресовим розладом. Так, психотерапія військовослужбовців з контузіями та черепно-мозковими травмами буде спрямована на корекцію та подолання наслідків травми в той час, як основним завданням психотерапії військового з посттравматичним стресовим розладом є відновлення внутрішніх ресурсів та соціалізація військового в мирному житті.Психологиня – Садикіна Альона


1 перегляд0 коментарів

Comments


bottom of page